Naši žiaci z II.A a II. B triedy sa 19. októbra 2023 zúčastnili exkurzie do Múzea holokaustu v Seredi. Toto špecializované múzeum pod hlavičkou Slovenského národného múzea (ďalej „SNM“) bolo otvorené pre verejnosť v roku 2016. Početné dobové exponáty, vzácne listiny o bežnej evidencii prevádzky, ale aj z konferencie vo Wannsee, kde 15 nacistických predstaviteľov prijalo rozhodnutie o „konečnom riešení židovskej otázky“, veľmi dôstojné a vkusné architektonické riešenie úpravy pôvodných barakov, súhra skla ako ochranného prvku a morených trámov, dreva rozoznievali hlas až spod nôh návštevníkov a podčiarkovali otázniky, pietnu úctu, vypnutie hláv od malichernej každodennosti.
Žiaci absolvovali komentované sprevádzanie a odbornú prednášku na tému Prenasledovanie Židov, ktorú zabezpečovali historičky SNM. Pri videoprojekciách, jednotlivých exponátoch a počúvaní si dopĺňali detaily k základným informáciám o holokauste. Táto desivá etapa II. svetovej vojny dokumentuje výzvu neľudskosti a priam kričí, aby človek rozmýšľal skôr, ako koná, aby len – tak nepoužíval slová, ale ich najskôr zvažoval a overil si ich použitie, aby neublížil, ak by len chcel byť poslušný z vlastných sebeckých dôvodov a pre vlastné zabezpečenie. Pani lektorky pripomenuli viackrát, že zákonnosť ešte neznamená správnosť a propaganda bola začiatkom desivého prístupu k životom jednotlivcov v dejinách viackrát. Avšak práve priemyselný prístup k zničeniu života viac ako 6 miliónov potvrdených zavraždených obetí holokaustu je niečo, prečo už ďalej uvádzame dojmy žiakov, ktoré zostali viacmenej neopísateľné, jednoslovné...
Nina Orságová: „...dojemné...“
Erik Kohút: „...poučné...“
Marek Mikla: „...pôsobivé...“
Adriana Božgaiová: „Exkurzia ma veľmi zaujala, obzvlášť exponáty a prednáška pani historičky, určite sa do múzea ešte vrátim.“
Kristián Droppa: „Veľmi sa mi páčil spôsob sprevádzania pracovníčkami SNM, vizuálne riešenie interiérov, 3D efekty a videodokumenty.“
Sabína Kriváneková: „Najmä záverečná prednáška bola smutná, dojímavá, pretože pani Eva z videopríbehu spomínala na rozlúčku s rodičmi, ktorí priamo pracovali v tomto tábore, a ktorej sa po 50tich rokoch oživil spôsob straty, ako ju odtrhli od ramien matky na tunajšej železnici.“
Jakub Ondrejmiška: „Prednáška bola veľmi smutná, žiaľ, pravicové ideológie sú zase v kurze, genocídy a krviprelievanie sa určite opäť zopakujú do 20 rokov a žiaľ, kolobeh nenávisti bude asi do konca ľudskej spoločnosti.“
Samuel Ondrla: „Veľmi zaujímavé boli výpovede očitých svedkov.“
Natália Ostrolúcka: „Veľmi sa mi páčili dokumenty o preživších, exponáty a reálne stopy, detaily (kufre, háčkované tašky, topánky), taktiež záverečná prednáška.“
Patrik Suchý: „Priblížilo mi to bližšie históriu práve na základe početných detailov, o ktorých som vôbec netušil.“