• EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 26. september 2024

3. 10. 2024

Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je povzbudiť obyvateľov Európy, aby sa učili jazyky, pretože jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu.

Tento deň bol aj na našej škole oslavou jazykovej rôznorodosti a uskutočnil sa formou súťaží, hier a ochutnávkou tradičných jedál krajín Európy. Naši žiaci si vopred vybrali krajinu Európy a vo vestibule školy pripravili ochutnávky tradičných národných špecialít.

Celkový počet súťažných tímov (14) bol rozdelený do dvoch kategórií: junior (ZŠ, 7 tímov) a senior (OA, 7 tímov). Súťažné tímy museli napr. uhádnuť vlajky krajín Európy, piesne v rôznych jazykoch, pôvod jedál, citátov a tiež využiť svoju kreativitu pri navrhovaní dizajnu tričiek. Tento rok sme doplnili tradičné súťažno-zábavné aktivity a európsky „food court“ (kútik s občerstvením) o neformálnu medzitriednu súťaž o najzábavnejšiu aktivitu.          V telocvični školy prebiehali rôzne aktivity, ktoré si pripravili jednotlivé triedy a ktoré si v závere aj sami vyhodnotili.

Výsledné umiestnenie v kategóriách:

JUNIOR
            1. miesto ZŠ Mojmírova 2.skupina
            2. miesto ZŠ Obyce
            3. miesto ZŠ Mojmírova 1.skupina

SENIOR
            1. miesto trieda IV.A
            2. miesto trieda II.A
            3. miesto trieda III. A a I. A

V medzitriednej súťaži o najzábavnejšiu aktivitu zvíťazila aktivita, ktorú si pripravila IV.A a ktorá získala najhlasnejšiu podporu, v tesnom závese za ňou sa umiestnili aktivity tried I. A a III.B. Najlepšie tri tímy ZŠ boli ocenené vecnými darmi, naše 3 najlepšie tímy boli odmenené sladkosťami.

Túto akciu pripravila predmetová komisia cudzích jazykov v spolupráci so školským parlamentom. Celý Európsky deň jazykov sa viedol v  priateľskej, veselej a "jazykovej" atmosfére.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do organizácie, do súťaží a tým prispeli k tomuto vydarenému podujatiu.