V dňoch 20.3.-21.3.2024 navštívili našu školu zástupcovia občianskeho združenia Post Bellum Dominika a Matúš. Občianske združenie Post Bellum sa od roku 2011 venuje šíreniu osvety, propaguje a vedie kampane v prospech občianskych a ľudských práv a slobôd prostredníctvom aktivít, ktoré sa týkajú tzv. európskej pamäte.
Na začiatku programu dostali žiaci lístočky, ktoré ich rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina mala vytvoriť časovú os podľa rozlíšenia tej – ktorej významnej udalosti v 20. storočí a druhá skupina mala vysvetliť pojmy, ktoré definujú ich okolnosti. Obidve úlohy dopĺňali jedna druhú a tak si mohli overiť, prípadne rozšíriť svoje poznatky z vyučovacích hodín aj o vizuálne detaily, ktoré súviseli so špecifikami v ekonomike (predajne Tuzex, odberné poukazy = bony; dovozový tovar limitovaný, isté komodity takmer nedostupné), so špecifikami podmienok, resp. obmedzení a zákazov pre štúdium ľubovoľného študijného odboru (stredná a vysoká škola), pre výkon povolania, na ktoré mal občan príslušnú kvalifikáciu (napr. praktizujúci veriaci pedagógovia, zasvätené osoby v rehoľnom oblečení), pre voľný pohyb, ekonomickú a duchovnú činnosť (napr. súhlas na cestovanie, existencia rehoľných rádov, nemožnosť súkromného podnikania) alebo nákup nesezónnych tovarov (napr. poradovníky na automobily, exotické potraviny).
V časti Workshop – Role Play boli žiakom rozdané materiály, ktoré každému priradili nejaký charakter. Jednotlivé postavy potom vystupovali v scénkach z dvoch domových schôdzí. Komunikácia susedov so súdružkou domovníčkou a atmosféra na schôdzach bola výrazne odlišná v čase pred a po Nežnej revolúcii, ktorá znamenala pre pani domovníčku v podaní pani lektorky koniec svojej služby spolubývajúcim už 27. novembra 1989. V bytovke sa vyskytli naozaj ľudia rôznych tvárí a typov:
Terézia Balková (II. A) ako manželka vojaka na výsluhovom dôchodku alebo Sebastián Lukáč (II. B) ako vojak Sedlek na výsluhovom dôchodku a silný obhajca režimu sa cítili rozporuplne, pretože sa nestotožňujú s danými postavami. Rovnako Sabína Jančová (II. A) a Richard Maslen (II. B), ktorým pripadla neľahká úloha agentov ŠtB. Avšak na základe ich prevedenia úloh sa dalo veľmi intenzívne vnímať, ako môže byť taký „živel“ nenápadný hoci aj v podobe úspešného cyklistu. Svoj život môže žiť v anonymite aj v obyčajnej bytovke.
Trochu z iného súdka pripadli úlohy Adriane Božgaiovej (II. A) alebo Martinovi Pavlenkovi (II. B). Rodina Černá alebo Cipáková (Ján Šalátek II. A, Vanesa Kováčová II. A, Martina Brenkusová II. B) boli ľudia demokratických hodnôt, povolaním umelci, ktorých fascinovali rôzne náboženstvá a myšlienkové prúdy, počúvali zakázané rádiá (Slobodná Európa, Hlas Ameriky, Rádio Vatikán) a čítali samizdaty. Postava Miroslava Cipáka vychádza z reálneho životného príbehu nášho špičkového maliara, grafika, výtvarníka a sochára Miroslava Cipára, ktorého manželka mala problém s prácou v novinových redakciách a tak mala dovolené pracovať iba na okrajových témach.
Henrieta Halúzová a Jakub Ondrejmiška (II. A) zahrali postavy manželov Barošovcov, kde predlohou charakteru Lujzy Bakošovej bola tiež reálna žena Lujza Barošová, ktorá sa narodila a vyštudovala gymnázium v Zlatých Moravciach. Venovala sa zborovému spevu a po štúdiu na vysokej škole v roku 1982 sa nemohla zamestnať ako učiteľka. Aj ďalší žiaci Samuel Ondrla a Bianka Dufeková (II. B) si vyskúšali problémy silne veriacich ľudí, keď Samuelova postava bola prepustená zo zamestnania kvôli praktizovaniu svojej viery. Ich syn Dušan Lipták ml. (Marek Mikle z II. B) potom pracoval ako robotník.
V bytovke žili aj tzv. zmiešané rodiny, keď jeden člen rodiny bol silne presvedčený funkcionár KSČ a druhý zase jeho pravý opak (Adrián Kéry a Matej Šrank z II. A).
Záver štvorhodinového programu predstavovala živá diskusia na tému dôvody spomienkového optimizmu. Žiaci hľadali spoločne s lektormi odpovede na otázku pozitívnej nostalgie generácií pred nimi. Medzi dôvodmi tejto nostalgie dominovala väčšia istota ľudí zo stabilnejšieho ekonomického usporiadania spoločnosti (povinnosť pracovať pre každého, dostupné pôžičky, ceny, bytové podmienky).